Slugger1
New Member
- Joined
- Oct 17, 2018
- Messages
- 29
- Reaction score
- 0
- Points
- 1
The Ohio Magic Father's Day Classic will be held at the Fields of Dreams in Boardman, Ohio on June 19-21,2020.
Address: 410 McClurg Road, Boardman, Ohio
Age Groups: 10u, 12u, 14u, 18u
Entrance Fee: $350
Minimum Games: 4
Format: All teams will play three pool-play games between Friday and Saturday.
On Sunday, all teams will be seeded based on pool-play and will play one additional game.
The #1 seeds in each age group's pools will play for the championship.
The #2 seeds will play each other; the #3 seeds will play each other, etc.
We will try to schedule pool-play games to minimize the amount of time teams need to be at the fields. We know it won’t be a perfect system, but we will do our best.
Game Times: Games on Friday, Saturday and Sunday will begin at 8:00 AM.
Tournment Director: Bill Amero
330-501-7506
bill.amero@gmail.com
Teams Entered and Payment Status:
(last updated Wednesday, June 10)
10U
1 Poland Pride
2 Ohio Warriors
3 Lady Rebels 09”
4 Steel City Cyclones
5 River City Venom
6 Pa. Renegades
7 New Castle Blackout
8 Thunder Elite 10’
9 Midwest Marlins 05'
12U
1 Valley Rage – Kebler
2 Poland Pride
3 Silver Creek – Anderson
4 Pa. Renegades
5 Erie Frost 07’
6 Steel Valley Storm - Millich
7 Slam Force
8 Explosive Fastpitch – Matousek
9 ROC Elite
10 Willoughby Starz
11 Fire Fastpitch
12 Silver Creek 08'
13 Devil’s Fastpitch
14 Explosive Fastpitch – Shiban
15 Ohio Warriors 08'
16 Tallmadge Force 07'
17 Ohio Energy 07'
18 Explosive Fastpitch - Morrison
14U
1 Sluggers Fastpitch
2 Fire Fastpitch
3 Valley Rage – Flinchum
4 Steel Valley Storm
5 Valley Rage – Polojac
6 Valley Rage – McKittrick
7 Willoughby Starz
8 Ohio Tornados
9 Thunder Elite 05’
10 Ohio Lightning – Pulley
11 Tri City Titans Orange
12 Silver Creek
13 Explosive Fastpitch - Lawson
14 Devils Fastpitch 06'
15 Dream Crushers
16 Pittsburgh Pride - D'Antoni
17 River City Venom
18 Passion 06'
19 Ohio Warriors
20 Explosive Fastpitch Becker
21 Firecracker 05'
22 Ohio Platinum 05'
23 Silver Creek 13U
24 Midwest Marlins
16U
1 Silver Creek
2 Erie Frost
3 Valley Rage – Day
4 Ohio Pride USSSA Green
5 Chardon Storm
6 Austintown Falcon Force
7 CAP Bandits – not paid
8 Explosive Fastpitch - Whitehurst
18U
1 Silver Creek – Duddy
2 ROC Elite 02’
3 Valley Rage – Ross
4 Dream Crushers
5 Pa Outlaws Premier
6 Silver Creek - Dawson
7 Pittsburgh Riot - Malone
8 Lady Stangs
Address: 410 McClurg Road, Boardman, Ohio
Age Groups: 10u, 12u, 14u, 18u
Entrance Fee: $350
Minimum Games: 4
Format: All teams will play three pool-play games between Friday and Saturday.
On Sunday, all teams will be seeded based on pool-play and will play one additional game.
The #1 seeds in each age group's pools will play for the championship.
The #2 seeds will play each other; the #3 seeds will play each other, etc.
We will try to schedule pool-play games to minimize the amount of time teams need to be at the fields. We know it won’t be a perfect system, but we will do our best.
Game Times: Games on Friday, Saturday and Sunday will begin at 8:00 AM.
Tournment Director: Bill Amero
330-501-7506
bill.amero@gmail.com
Teams Entered and Payment Status:
(last updated Wednesday, June 10)
10U
1 Poland Pride
2 Ohio Warriors
3 Lady Rebels 09”
4 Steel City Cyclones
5 River City Venom
6 Pa. Renegades
7 New Castle Blackout
8 Thunder Elite 10’
9 Midwest Marlins 05'
12U
1 Valley Rage – Kebler
2 Poland Pride
3 Silver Creek – Anderson
4 Pa. Renegades
5 Erie Frost 07’
6 Steel Valley Storm - Millich
7 Slam Force
8 Explosive Fastpitch – Matousek
9 ROC Elite
10 Willoughby Starz
11 Fire Fastpitch
12 Silver Creek 08'
13 Devil’s Fastpitch
14 Explosive Fastpitch – Shiban
15 Ohio Warriors 08'
16 Tallmadge Force 07'
17 Ohio Energy 07'
18 Explosive Fastpitch - Morrison
14U
1 Sluggers Fastpitch
2 Fire Fastpitch
3 Valley Rage – Flinchum
4 Steel Valley Storm
5 Valley Rage – Polojac
6 Valley Rage – McKittrick
7 Willoughby Starz
8 Ohio Tornados
9 Thunder Elite 05’
10 Ohio Lightning – Pulley
11 Tri City Titans Orange
12 Silver Creek
13 Explosive Fastpitch - Lawson
14 Devils Fastpitch 06'
15 Dream Crushers
16 Pittsburgh Pride - D'Antoni
17 River City Venom
18 Passion 06'
19 Ohio Warriors
20 Explosive Fastpitch Becker
21 Firecracker 05'
22 Ohio Platinum 05'
23 Silver Creek 13U
24 Midwest Marlins
16U
1 Silver Creek
2 Erie Frost
3 Valley Rage – Day
4 Ohio Pride USSSA Green
5 Chardon Storm
6 Austintown Falcon Force
7 CAP Bandits – not paid
8 Explosive Fastpitch - Whitehurst
18U
1 Silver Creek – Duddy
2 ROC Elite 02’
3 Valley Rage – Ross
4 Dream Crushers
5 Pa Outlaws Premier
6 Silver Creek - Dawson
7 Pittsburgh Riot - Malone
8 Lady Stangs
Last edited: