FASA 19th Annual Maple Leaf East (2020) (Organization Discounts Available)

Discussion in 'FASA Fastpitch America Softball Association' started by Bob_Himmelein, Sep 2, 2019.

  1. Bob_Himmelein

    Bob_Himmelein Moderator

    19th Annual Maple Leaf East Tournament
    10U 12U 14U 16U 18U
    5 GG (weather permitting), No Friday games, FASA Event
    (No sanction fee due until you enter a 3rd FASA event!)

    May 30 -31st, 2020

    Streetsboro and Aurora, OH.
    This event fills every year! We will take a maximum of 44-48 team (Not counting 8U).
    In play-offs if we have at least 4 teams that are 11U, 13U and 15U we will hold a separate play-off round for them!


    NO GATE FEES!

    Our goal is to make this event even better, we are adding some contests for players if possible. This event fills every year, we do hold spots for returning teams and/organizations.
    Sunday Slam Squad shirts for Home Runs on Sunday!


    PLEASE RESGISTER THROUGH www.playfasa.com
    Follow the link below for isntructions and information

    For more information contact Tournament Director Bob Himmelein
    440-773-9973 or e-mail bobh1951@gmail.com

    We do hold spots for returning teams
     
    Last edited: Jan 7, 2020
  2. Bob_Himmelein

    Bob_Himmelein Moderator

    List updated 02/01/2020
     
  3. Bob_Himmelein

    Bob_Himmelein Moderator

    List updated 3/9/2020. Tournament is closed for on-line registration, if interested please e-mail TD as some openings may occur.
    THANKS FOR SUPPORT!

    10U
    1. Grizzly Fastpitch Wadsworth OH 10U B Chad Williams
    2. Ohio Energy Barress Mentor OH 10U B Alison Davis
    3. Ohio Hit Club LaGrange OH 10U Dustin Banks
    4. Ohio Rebels 10U Aliff Huron OH 10U B Robin Vazquez
    5. Valley Extreme Georgalas Warren OH 10U B Steven Georgalas

    11U
    1. Chardon Storm Chardon OH 11U A Stewart Landies
    2. Cobras 08 Concord OH 11U B Dave Granchi
    3. Explosive 11u Williams Rocky River OH 11U B Brandon Williams
    4. Ohio Emeralds 08 Sirohman Louisville OH 11U B Michael Sirohman
    5. Ohio Energy Percassi Mentor OH 11U B Alison Davis
    6. Steel Valley Storm Boardman OH 11U B Mike Trell


    12U
    1. Fever Elite Stow OH 12U B MARK STANLEY
    2. Explosive 12u Franko Rocky River OH 12U B Mike Franko
    3. Ohio Lightning Massillon OH 12U B Beth Wake
    4. Ohio Rebels 12U Myers Huron OH 12U B Robin Vazquez
    5. Ohio Rebels 12u Hensley Huron OH 12U B Robin Vazquez
    6 Tri County Surge 12u Waterford PA 12U B John Stull
    7. Ohio Rebels (Brecksville) G. Ellis
    8. Valley Extreme 07 Purnell Youngstown OH 12U A Bob Purnell
    9. Willoughby Starzz 12u WIlloughby OH 12U C Josh Javins

    13U
    1.. Chardon Storm Chardon OH 13U A Stewart Landies
    2. Explosive 13u Becker Rocky River OH 13U B Duane Becker
    3. Explosive 14u Denner Rocky River OH 13U B Dayna Denner
    4. Lady Lookouts 06 Tallmadge OH 13U B Jennifer Oshel
    5. Mentor Big Red 06 Mentor OH 13U B Sara DiFranco
    6. Velocity fastpitch06 Massillon OH 13U B Joseph Martin

    14U
    1. Buckeye Charge 14U Gordon Akron OH 14U B Al Gordon
    2. Chardon Storm 05 Chardon OH 14U B Stewart Landies
    3. Chargers Amherst OH 14U B Andrew Dever
    4. Ohio Eliminators Akron OH 14U B Kevin Cooper
    5. Ohio Energy Stash Mentor OH 14U B Alison Davis
    6. Ohio Lightning Redford Uniontown OH 14U B john redford
    7. Ohio Rebels 14 Collins Huron OH 14U B Robin Vazquez
    8. Ohio Rebels 14u Hudson Huron OH 14U B Robin Vazquez
    9. Ohio SlamForce Alliance OH 14U B Jeremy Hunter
    10. Steel City Select Yukevich Pittsburgh PA 14U B Jeff Yukevich
    11. Steel Valley Storm Rivera Boardman OH 14U A Ralph Rivera

    15/16U
    1. Ohio Energy Kadas Mentor OH 15U C Alison Davis
    2. Chardon Storm Chardon OH 16U A Stewart Landies
    3. Explosive 04 Lagrange OH 16U A Rob Minisall
    4. Ohio Energy Mentor OH 16U B Jenni Fink
    5. Ohio Lightning 03 Green OH 16U B John Grissom
    6. Ohio Lightning 04 Clinton OH 16U A Brent Collinsworth
    7. Ohio Rebels 16U Thomas Huron OH 16U B Robin Vazquez
    8. Ohio Stampede CANTON OH 16U B JEREMY THOMAS
    9.HOTSOX Medlen Perry OH 15u Joe Medlen
    10. SS Express 04 Wadsworth OH 16U B Chuck Moran
    11. Valley Extreme Buck 04 Warren OH 16U B Dwayne Buck
    12. Ohio Ice -Robinson

    18U
    1.B A T Cage Boltz Brunswick OH 18U C Gary Marano
    2. Buckeye Charge Akron OH 18U B Mark Cholley
    3. Explosive 02 Lagrange OH 18U A Rob Minisall
    4. Ohio Lady Rebels Twinsburg OH 18U C Larry Genova
    5. Ohio Monsters Tate Olmsted township OH 18U B Dale Tate
    6. Ohio SlamForce Hudson Alliance OH 18U A Tony Hudson
     
  4. Bob_Himmelein

    Bob_Himmelein Moderator

    This list was updated 04/24/2020. Teams have been advised that we are waiting for guidance from the state as to if we will be permitted to play. As of know, all venues we use for this event will be available if state guidelines permit us to play. Thanks you and stay safe!
    Bob H
     
  5. Bob_Himmelein

    Bob_Himmelein Moderator

    Unfortunately me this event has been cancelled for 2020 due to the covid situation and closing of parks.
     

Share This Page