2019 NCAA softball tournament: Regional Games and TV coverage of Regionals

Discussion in 'General Softball' started by TheSoftballZone, May 16, 2019.

  1. TheSoftballZone

    TheSoftballZone Administrator

    2019 NCAA Women College World Series.

    Norman Regional, hosted by No. 1 Oklahoma

    Schedule

    Friday
    Game 1: Wisconsin (40-12) vs. Notre Dame (36-16), 7 p.m. (ESPN)

    Game 2: (1) Oklahoma (49-2) vs. UMBC (30-22), 9:30 p.m. (ESPN2)

    Saturday
    Game 3: Wisconsin-Notre Dame winner vs. (1) Oklahoma-UMBC winner, 4 p.m. (TBD)

    Game 4: Wisconsin-Notre Dame loser vs. (1) Oklahoma-UMBC loser, 6:30 p.m. (TBD)

    Game 5: Game 3 loser vs. Game 4 winner, 9 p.m. (TBD)

    Sunday
    Game 6: Game 3 winner vs. Game 5 winner, 2 p.m. (TBD)

    Game 7: Repeat Game 6 (if necessary), 4:30 p.m. (TBD)

    Los Angeles Regional, hosted by No. 2 UCLA

    Schedule

    Friday
    Game 1: Missouri (32-23) vs. Cal State Fullerton (38-16), 8:30 p.m. (ESPNU)
    Game 2: (2) UCLA (46-5) vs. Weber State (26-19), 11 p.m. (ESPNU)

    Saturday
    Game 3: Missouri-Cal St. Fullerton winner vs. (2) UCLA-Weber State winner, 6 p.m. (TBD)
    Game 4: Missouri-Cal St. Fullerton loser vs. (2) UCLA-Weber State loser, 8:30 p.m. (TBD)
    Game 5: Game 3 loser vs. Game 4 winner, 11 p.m. (TBD)

    Sunday
    Game 6: Game 3 winner vs. Game 5 winner, 5 p.m. (TBD)
    Game 7: Repeat Game 6 (if necessary), 7:30 p.m. (TBD)

    Seattle Regional, hosted by No. 3 Washington

    Schedule

    Friday
    Game 1: Seattle (39-15) vs. Mississippi State (33-21), 7:30 p.m. (ESPN3)
    Game 2: (3) Washington (45-7) vs. Fordham (29-24), 10 p.m. (ESPN3)

    Saturday
    Game 3: Seattle-Mississippi State winner vs. (3) Washington-Fordham winner, 6 p.m. (TBD)
    Game 4: Seattle-Mississippi State loser vs. (3) Washington-Fordham loser, 8:30 p.m. (TBD)
    Game 5: Game 3 loser vs. Game 4 winner, 11 p.m. (TBD)

    Sunday
    Game 6: Game 3 winner vs. Game 5 winner, 9 p.m. (TBD)
    Game 7: Repeat Game 6 (if necessary), 11:30 p.m. (TBD)

    Tallahassee Regional, hosted by No. 4 Florida State

    Schedule

    Friday

    Game 1: South Carolina (36-17) vs. South Florida (40-17), noon (SECN)
    Game 2: (4) Florida State (51-8) vs. Bethune-Cookman (26-29), 2:30 p.m. (ESPNU)

    Saturday

    Game 3: South Carolina-South Florida winner vs. (4) Florida State-Bethune-Cookman winner, noon (TBD)
    Game 4: South Carolina-South Florida loser vs. (4) Florida State-Bethune-Cookman loser, 2:30 p.m. (TBD)
    Game 5: Game 3 loser vs. Game 4 winner, 5 p.m. (TBD)

    Sunday

    Game 6: Game 3 winner vs. Game 5 winner, noon (TBD)
    Game 7: Repeat Game 6 (if necessary), 2:30 p.m. (TBD)

    Gainesville Regional, hosted by No. 5 Florida

    Schedule

    Friday

    Game 1: Stanford (32-18) vs. Boise State (34-14), noon (ESPNU)
    Game 2: (5) Florida (44-15) vs. Boston U. (37-18), 2:30 p.m. (SECN)

    Saturday

    Game 3: Stanford-Boise State winner vs. (5) Florida-Boston U. winner, 2 p.m. (TBD)
    Game 4: Stanford-Boise State loser vs. (5) Florida-Boston U. loser, 4:30 p.m. (TBD)
    Game 5: Game 3 loser vs. Game 4 winner, 7 p.m. (TBD)

    Sunday

    Game 6: Game 3 winner vs. Game 5 winner, noon (TBD)
    Game 7: Repeat Game 6 (if necessary), 2:30 p.m. (TBD)

    Tucson Regional, hosted by No. 6 Arizona

    Schedule

    Friday

    Game 1: Auburn (37-19) vs. Colorado State (38-10), 9 p.m. (ESPN)
    Game 2: (6) Arizona (42-12) vs. Harvard (25-17), 11:30 p.m. (ESPN2)

    Saturday

    Game 3: Auburn-Colorado State winner vs. (6) Arizona-Harvard winner, 6 p.m. (TBD)
    Game 4: Auburn-Colorado State loser vs. (6) Arizona-Harvard loser, 8:30 p.m. (TBD)
    Game 5: Game 3 loser vs. Game 4 winner, 11 p.m. (TBD)

    Sunday

    Game 6: Game 3 winner vs. Game 5 winner, 7 p.m. (TBD)
    Game 7: Repeat Game 6 (if necessary), 9:30 p.m. (TBD)

    Minneapolis Regional, hosted by No. 7 Minnesota

    Schedule

    Friday

    Game 1: Drake (42-14) vs. Georgia (40-17), 7 p.m. (ESPN2)
    Game 2: (7) Minnesota (41-12) vs. North Dakota State (42-14), 9:30 p.m. (ESPN3)

    Saturday

    Game 3: Drake-Georgia winner vs. (7) Minnesota-North Dakota State winner, 4 p.m. (TBD)
    Game 4: Drake-Georgia loser vs. (7) Minnesota-North Dakota State loser, 6:30 p.m. (TBD)
    Game 5: Game 3 loser vs. Game 4 winner, 9 p.m. (TBD)

    Sunday

    Game 6: Game 3 winner vs. Game 5 winner, 4 p.m. (TBD)
    Game 7: Repeat Game 6 (if necessary), 6:30 p.m. (TBD)

    Tuscaloosa Regional, hosted by No. 8 Alabama

    Schedule

    Friday
    Game 1: Arizona State (33-18) vs. Lipscomb (41-13-1) 4 p.m. (ESPN3)
    Game 2: (8) Alabama (52-7) vs. Alabama State (24-23), 6:30 p.m. (ESPNU)

    Saturday
    Game 3: Arizona State-Lipscomb winner vs. (8) Alabama-Alabama State winner, 2 p.m. (TBD)
    Game 4: Arizona State-Lipscomb loser vs. (8) Alabama-Alabama State loser, 4:30 p.m. (TBD)
    Game 5: Game 3 loser vs. Game 4 winner, 7 p.m. (TBD)

    Sunday

    Game 6: Game 3 winner vs. Game 5 winner, 2 p.m. (TBD)
    Game 7: Repeat Game 6 (if necessary), 4:30 p.m. (TBD)

    Austin Regional, hosted by No. 9 Texas

    Schedule

    Friday
    Game 1: Houston (37-17) vs. Texas A&M (28-25), 2 p.m. (ESPN3)
    Game 2: (9) Texas (41-14) vs. Sam Houston State (34-21), 5 p.m. (LHN)

    Saturday
    Game 3: Houston-Texas A&M winner vs. (9) Texas-Sam Houston State winner, 2 p.m. (TBD)
    Game 4: Houston-Texas A&M winner vs. (9) Texas-Sam Houston State winner, 4:30 p.m. (TBD)
    Game 5: Game 3 loser vs. Game 4 winner, 7 p.m. (TBD)

    Sunday
    Game 6: Game 3 winner vs. Game 5 winner, 4:30 p.m. (TBD)
    Game 7: Repeat Game 6 (if necessary), 7 p.m. (TBD)

    Baton Rouge Regional, hosted by No. 10 LSU

    Schedule

    Friday

    Game 1: Texas Tech (39-14) vs. Louisiana Tech (44-14), 3 p.m. (ESPN3)
    Game 2: (10) LSU (40-16) vs. Monmouth (36-16), 5:30 p.m. (ESPN3)

    Saturday

    Game 3: Texas Tech-Louisiana Tech winner vs. (10) LSU-Monmouth winner, 2 p.m. (TBD)
    Game 4: Texas Tech-Louisiana Tech loser vs. (10) LSU-Monmouth loser, 4:30 p.m. (TBD)
    Game 5: Game 3 loser vs. Game 4 winner, 7 p.m. (TBD)

    Sunday

    Game 6: Game 3 winner vs. Game 5 winner, 4 p.m. (TBD)
    Game 7: Repeat Game 6 (if necessary), 6:30 p.m. (TBD)

    Oxford Regional, hosted by No. 11 Ole Miss

    Schedule

    Friday
    Game 1: Southeast Missouri State (45-16) vs. Louisiana (50-4), 4:30 p.m. (ESPN3)
    Game 2: (11) Ole Miss (37-17) vs. Chattanooga (37-15), 7 p.m. (ESPN3)

    Saturday
    Game 3: Southeast Missouri State-Louisiana winner vs. (11) Ole Miss-Chattanooga winner, 1 p.m. (TBD)
    Game 4: Southeast Missouri State-Louisiana loser vs. (11) Ole Miss-Chattanooga loser, 3:30 p.m. (TBD)
    Game 5: Game 3 loser vs. Game 4 winner, 6 p.m. (TBD)

    Sunday
    Game 6: Game 3 winner vs. Game 5 winner, 3 p.m. (TBD)
    Game 7: Repeat Game 6 (if necessary), 5:30 p.m. (TBD)

    Knoxville Regional, hosted by No. 12 Tennessee

    Schedule

    Friday

    Game 1: North Carolina (35-18) vs. Ohio State (34-16), 11 a.m. (ESPN2)
    Game 2: (12) Tennessee (39-14) vs. Longwood (37-20), 1:30 p.m. (ESPN3)

    Saturday

    Game 3: North Carolina-Ohio State winner vs. (12) Tennessee-Longwood winner, noon (TBD)
    Game 4: North Carolina-Ohio State loser vs. (12) Tennessee-Longwood loser, 2:30 p.m. (TBD)
    Game 5: Game 3 loser vs. Game 4 winner, 5 p.m. (TBD)

    Sunday

    Game 6: Game 3 winner vs. Game 5 winner, noon (TBD)
    Game 7: Repeat Game 6 (if necessary), 2:30 p.m. (TBD)

    Stillwater Regional, hosted by No. 13 Oklahoma State

    Schedule

    Thursday
    Game 1: Arkansas (38-18) vs. Tulsa (35-18), 6 p.m. (ESPN3)
    Game 2: (13) Oklahoma State (39-14) vs. BYU (29-24), 8:30 p.m. (ESPN3)

    Friday
    Game 3: Arkansas-Tulsa winner vs. (13) Oklahoma State-BYU winner, 1 p.m. (TBD)
    Game 4: Arkansas-Tulsa loser vs. (13) Oklahoma State-BYU loser, 3:30 p.m. (TBD)
    Game 5: Game 3 loser vs. Game 4 winner, 6 p.m. (TBD)

    Saturday
    Game 6: Game 3 winner vs. Game 5 winner, 4 p.m. (TBD)
    Game 7: Repeat Game 6 (if necessary), 6:30 p.m. (TBD)

    Lexington Regional, hosted by No. 14 Kentucky

    Schedule

    Friday
    Game 1: Virginia Tech (45-9) vs. Illinois (32-23), noon (ESPN3)
    Game 2: (14) Kentucky (33-22) vs. Toledo (29-26), 2:30 p.m. (ESPN3)

    Saturday
    Game 3: Virginia Tech-Illinois winner vs. (14) Kentucky-Toledo winner, noon (TBD)
    Game 4: Virginia Tech-Illinois loser vs. (14) Kentucky-Toledo loser, 2:30 p.m. (TBD)
    Game 5: Game 3 loser vs. Game 4 winner, 5 p.m. (TBD)

    Sunday

    Game 6: Game 3 winner vs. Game 5 winner, noon (TBD)
    Game 7: Repeat Game 6 (if necessary), 2:30 p.m. (TBD)

    Ann Arbor Regional, hosted by No. 15 Michigan

    Schedule

    Friday
    Game 1: DePaul (34-14) vs. James Madison (47-7), 2 p.m. (ESPN3)
    Game 2: (15) Michigan (43-11) vs. Saint Francis (Pa.) (29-29), 4:30 p.m. (ESPNU)

    Saturday
    Game 3: DePaul-James Madison winner vs. (15) Michigan-Saint Francis winner, noon (TBD)
    Game 4: DePaul-James Madison loser vs. (15) Michigan-Saint Francis loser, 2:30 p.m. (TBD)
    Game 5: Game 3 loser vs. Game 4 winner, 5 p.m. (TBD)

    Sunday
    Game 6: Game 3 winner vs. Game 5 winner, 2 p.m. (TBD)
    Game 7: Repeat Game 6 (if necessary), 4:30 p.m. (TBD)

    Evanston Regional, hosted by No. 16 Northwestern

    Schedule

    Friday
    Game 1: Louisville (33-21) vs. Southern Illinois (33-13), 1 p.m. (ESPN3)
    Game 2: (16) Northwestern (43-10) vs. Detroit Mercy (31-26), 3:30 p.m. (ESPN3)

    Saturday
    Game 3: Louisville-Southern Illinois winner vs. (16) Northwestern-Detroit Mercy winner, 2 p.m. (TBD)
    Game 4: Louisville-Southern Illinois loser vs. (16) Northwestern-Detroit Mercy loser, 4:30 p.m. (TBD)
    Game 5: Game 3 loser vs. Game 4 winner, 7 p.m. (TBD)

    Sunday
    Game 6: Game 3 winner vs. Game 5 winner, 2 p.m. (TBD)
    Game 7: Repeat Game 6 (if necessary), 4:30 p.m. (TBD)





     

Share This Page