FASA (2020) FASA State Championship - Maple Leaf West

Discussion in 'FASA Fastpitch America Softball Association' started by Bob_Himmelein, Sep 9, 2019.

  1. Bob_Himmelein

    Bob_Himmelein Moderator

    FASA STATE CHAMPIONSHIP
    FASA STATE CHAMPIONSHIP/MAPLE LEAF WEST JUNE 6 & 7, 2020

    OPEN TO 10U, 12U, 14U, 16U and 18U 5gm minimum*
    Individual and team contests.
    No Sanction fee unless you played in 3 FASA Events
    Sunday Slam Shirts for Home Runs on Sunday
    Champions Shirts for 1st Place
    Awards for 2nd place
    IF we have a minimum of four "odd year teams" in 9U, 11U, 13U and 15U that want to have separate play-off will separate for play-off purposes!

    Restrooms and full concessions at both facilities
    ENTRY FEE PAID FOR 1st Place to FASA National
    OHIO FASA can pay entry fees as well based on criteria developed.


    *weather permitting

    Games will be played at Victory Sports Park and Vic Janowicz Fields which are nearby.

    TO REGISTER GO TO www.playfasa.com and follow the instructions as shown in this link. You do not have to put in rosters, do additional background checks or buy any particular insurance.

    https://www.thesoftballzone.com/com...s/sanctioning-information-and-benefits.75990/
    Sanctioning fee is not required until you play in a 3rd FASA Tournament in 2020 or you accept a bid to the FASA Nationals.

    Why play FASA!!!!
    Any insurance is accept

    Cost: $425.00 (Organization discounts available.)
    Tournaments and rules are designed to allow maximum play
    Standardized rules at all Ohio Tournaments and Umpires
    No additional background checks or fees built into registration.

    NATIONAL DOES NOT REQUIRE STAY TO PLAY OR HOTEL FEES

    Directions on Sanctioning are shown at in this Section of the Forum under SANCTIONING AND BENEFITS.


    FOR MORE INFORMATION ON FASA NATIONAL go to

    www.playfasa.com

    If you have questions, contact Bob Himmelein at bobh1951@gmail.com
    440-773-9973

     
    Last edited: Dec 16, 2019
  2. Bob_Himmelein

    Bob_Himmelein Moderator

  3. Bob_Himmelein

    Bob_Himmelein Moderator

    lIST IS UPDATED AS OF 03/09/2020. I HAVE CLOSED TOURNAMENT, PENDING ANY DROPS, IF INTERESTED, PLEASE E-MAIL TD at bobh1951@gmail.com as we may add even numbers in some age groups. Thanks for your support.
    10U
    1 Aftershock Fastpitch Andover OH 10U B Jake Hudson
    2 Cobras 09 Concord OH 10U B John Dichazy
    3 Explosive Select Middleburg Heights OH 10U B Jason Black
    4 Grizzly Fastpitch Wadsworth OH 10U B Chad Williams
    5 Lady Irish 09 Elmore OH 10U B Tony Hill
    6 Ohio Energy Barress Mentor OH 10U B Alison Davis
    7 Ohio Monsters Lorain OH 10U B Tara Piovarchy T
    8 Ohio SlamForce Alliance OH 10U B Jennifer Koons
    9 Spikes 09 Canton OH 10U B JR Drennen
    10 Valley Extreme Georgalas Warren OH 10U

    11U
    1. Chardon Storm Chardon OH 11U B Chad Anderson crayanderson1@gmail.com
    2. Cobras 08 Concord OH 11U B Dave Granchi cobrasgranchi@gmail.com
    3. Explosive 11u Williams Rocky River OH 11U B Brandon Williams fayne.jason@yahoo.com
    4. Ohio Energy Percassi Mentor OH 11U B Alison Davis ponygirlali@gmail.com
    5. Ohio Warriors 08 Youngstown OH 11U A Curtis Mitchell Jcmitch0403@yahoo.com
    6. Spikes Softball Canton OH 11U C Ted Welch Etedwelch@gmail.com

    12U
    1. Diamond Chix 12U Columbia Station OH 12U B Matt Thomas
    2. Explosive 12u Franko Rocky River OH 12U B Mike Franko
    3. Explosive 12u Morrison Rocky River OH 12U B Judd Morrison
    4. Explosive Elite Rocky River OH 12U B Sami Minor
    5. Hit Run Heat Cuyahoga Falls OH 12U B Tony Miller
    6. Lady Irish 07 Toledo OH 12U B Michelle Ruiz
    7. Lake Erie Rage Lagrange OH 12U B Benjamin Pyles
    8. NWO Heat 07 Oak Harbor OH 12U B Robert Schimmoeller
    9. Ohio Monsters Black LaGrange OH 12U B David Stief
    10. Ohio Scarlet Gray Fredericktown OH 12U C Rick Sipes
    11. Valley Extreme 07 Purnell Youngstown OH 12U A Bob Purnell


    13/14U
    1. Explosive Fastpitch Becker Strongsville OH 13U A Duane Becker
    2. Ohio Emeralds 06 Massillon OH 13U B Sean Conley
    3. Pittsburgh Power 06 Warrendale PA 13U A Jerry Koller
    4. CAPS Bandits Valley View OH 14U SARAH PETRASH
    5. Diamond Chix Pink Brunswick OH 14U B Greg Cancilla
    6. Explosive 14u Elite Rocky River OH 14U B Dave Rowland
    7. EXPLOSIVE 14U SELECT WESTLAKE OH 14U B Duane Fitzpatrick
    8. Fire Fastpitch Warren OH 14U B STAN BUTLER
    9. NEO Navigators 14u Black Olmsted Falls OH 14U B Melissa Dubravetz
    10. Ohio Charge Cuyahoga Falls OH 14U Tim Williams
    11. Ohio Eliminators Akron OH 14U B Kevin Cooper
    12. Ohio Energy Stash Mentor OH 14U B Alison Davis
    13. Ohio Lightning Pulley Green OH 14U A Brad Pulley
    14. Ohio Monsters 06 Lagrange OH 14U B Dan Gurich
    15. Ohio Monsters 14u Lichty LaGrange OH 14U B Mark Lichty
    16. Ohio Monsters -Nader North Olmsted OH 14U B Scott Nader
    17. Ohio Platinum 05 Hudson OH 14U B Liz Porter
    18. Pittsburgh Spirit 14U GOLD Westwood Pittsburgh PA 14U A
    19. Tsunami 14U Vermilion OH 14U B Bill Matthews
    20. Valley Extreme Warren OH 14U A Jerry McDonough
    21. Wizards Fastpitch Eastlake OH 14U B Becky Jovanovic
    22. Wizards Knockouts GOLD 05 Toledo OH 14U B Mark Stamm
    23. Youngstown Express Youngstown OH 14U Robert Cutlip

    15U/16U
    1. Ohio Energy Kadas Mentor OH 15U C Alison Davis
    2, HOTSOX Medlen Perry OH 15U B Joe Medlen
    3. Explosive 04 Lagrange OH 16U A Rob Minisall
    4. Explosive 16u Hurst Rocky River OH 16U B Pat Hurst
    5. FP Select Youngstown OH 16U B Bob Smith
    6. Grizzly Fastptich Wadsworth OH 16U B Tom Pasterchek
    7. Hit and run Cuyahoga falls OH 16U B David Dennison
    8. Lady Landsharks Eastlake OH 16U B Scott Schneider
    9. Lake Erie Warhawks Oberlin OH 16U Tony Larizza
    10. NEO Navigators 16u Olmsted Falls OH 16U B Melissa Dubravetz
    11. Ohio Lightning 04 Clinton OH 16U A Brent Collinsworth
    12. Ohio Madness Brecksville OH 16U B Jennifer Shuster
    13. Ohio Monsters 16 Black N. Ridgeville OH 16U B David Hamman
    14. Ohio Stampede CANTON OH 16U B JEREMY THOMAS
    15. Racer s 03 Akron OH 16U B Bernard Factor
    16. Valley Extreme Angelo Warren OH 16U B Joe Angelo

    18U
    1. B A T Cage Boltz Brunswick OH 18U C Gary Marano
    2. Hit and Run Heat 18u Cuyahoga Falls OH 18U Matt Collura
    3. Lady Irish 18U Gold Elmore OH 18U B Tony Hill
    4. NEO Navigators 18u Olmsted Falls OH 18U B Melissa Dubravetz
    5. Ohio Monsters Black Lorain OH 18U Mike Stewart
    6. Ohio Monsters Tate Olmsted Falls OH 18U B Dale Tate
    7. Valley Extreme Warren OH 18U A Steve Fife
    8. WIZARDS FASTPITCH 18U PECIC willowick OH 18U B John Pecic
    9. WizardsFastpitch 18U KRONIK Willowick OH 18U B scott kronik
     

Share This Page